Martin Nielaba jest również prekursorem nurtu zwanego dziś upcykling, który zapoczątkował on już pod koniec lat 80., a który oficjalnie został zdefiniowany dopiero pod koniec lat 90. W tym obszarze stworzył własne reguły. Przeniósł swoje malarstwo olejne na stare zużyte przedmioty użytkowe, które przeobraził w dzieła sztuki, zachowując jednocześnie ich pierwotną funkcję. W procesie tym zastosował też swój wynalazek żywicznej powłoki lakierowej i jej aplikacji, pokrywając nią morfologię malunku.
W 1990 roku w Szwajcarii odbyła się pierwsza wystawa prac Nielaby, podczas której pokazał on publiczności zniszczone meble, z których nikt już nie chciał korzystać, a w które on tchnął artystyczną duszę i przywrócił je ponownie do życia, tworząc z nich użytkowe obiekty sztuki. Nielaba stworzył na nich między innymi obrazy będące kopiami dzieł słynnych artystów - jak na przykład Dziewczyna z Peoniami Aleksieja Jawlenskiego. Wystawa cieszyła się dużą popularnością i jej odbiór przez widzów zainspirował Nielabę do wykorzystania jego wynalazku również w innych obszarach.
Aktualne działania artystyczne Nielaby w ramach cyklu ART FORM to kontynuacja tego rozpoczętego ponad 30 lat temu procesu. Nielaba ponownie tworzy unikatowe obrazy olejne i zamyka je swoją żywiczną powłoką lakierową na różnego rodzaju starych, używanych obiektach. Nowym jest jednak aspekt spojrzenia i widzenia przez Nielabę zarówno obiektu jak i samego procesu. Odzwierciedlają one wszystkie jego doświadczenia artystyczne z minionych dekad. Ta projekcja jest całkowicie spójna z głęboką filozofią jego sztuki i sposobem jej ekspozycji.
Jednym z najistotniejszych aspektów jest zapewnienie odbiorcy możliwości doświadczania prac Nielaby na wielu płaszczyznach, pozwalając na dotyk i odbiór w nietypowej przestrzeni, spójnie z definicją obiektu użytkowego. O ile w przypadku wystaw istotna jest krótka i przemijająca interakcja z odbiorcą, to obiekty z cyklu ART FORM mają stać się stałymi elementami prywatnych lub publicznych przestrzeni, gdzie spełnią nie tylko artystyczną, ale też użytkową funkcję.
Cały proces tworzenia takich dzieł sztuki przeprowadzany jest ręcznie i trwa wiele tygodni. Każdy z obiektów to pojedynczy i niepowtarzalny egzemplarz, sygnowany przez Nielabę. Mogą one funkcjonować jako samodzielne elementy kreacji wnętrza, które całkowicie opanują zmysły odbiorcy, a w połączeniach z innymi elementami tworzą kolejne żywe obrazy i konstrukcje, które nadają unikalny charakter każdej przestrzeni.
Poniżej zaprezentowane obiekty powstały w ramach cyklu Art Form i są to unikatowe, pojedyncze egzemplarze. Zostały stworzone przez Nielabę z używanych mebli odnalezionych przez niego w różnych częściach Europy. Na każdym z nich powstało wyjątkowe dzieło malarskie przy użyciu najwyższej jakości artystycznych farb olejnych i zastosowaniu autorskiego opracowania Nielaby. Każdy z obiektów jest sygnowany przez Nielabę.
Obiekty zostały pokryte kilkoma warstwami żywicznej powłoki lakierowej - będącej wynalazkiem Nielaby - zabezpieczającej morfologię malunku. Cały proces wykonywany jest ręcznie i trwa wiele tygodni. Wszelkie pozorne niedoskonałości w strukturze nawierzchni obiektów są tak naprawdę celowym wyrazem artystycznego, naturalnego zachowania i opracowywania olejów malarskich na gruncie dzieła.
Żywiczna powłoka lakierowa pokrywająca malunek jest odporna na UV i warunki atmosferyczne. Ze względu na różne kalibracje monitorów komputerowych i urządzeń mobilnych, rzeczywiste kolory obiektów mogą się nieznacznie różnić od pokazanych na stronie.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej